Farby wielozadaniowe, czyli jakie?

Farby wielozadaniowe, czyli jakie?

16 czerwca, 2020 Wyłączono przez admin

Dużo miejsca na portalach dedykowanych wykańczaniu wnętrz oraz ich upiększaniu poświęca się farbom. Natkniemy się tam na terminy takie jak „farba emulsyjna” czy też „farba akrylowa”, jednakże jeżeli dokładnie prześledzimy indeks popularnych fraz, z całą pewnością zauważymy, iż wśród internautów na popularności zyskują farby wielozadaniowe. Czym one są? Sprawdźmy!

Jak się okazuje, farby takie mają pełnić nie tylko rolę estetyczną, ale także podnosić walory użytkowe danej przestrzeni mieszkalnej, biurowej lub użytkowej. Doskonałym przykładem takiej wielopłaszczyznowości jest bez wątpienia farba o właściwościach paroprzepuszczalnych. Zdaniem ekspertów powinna ona być wykorzystywana w pomieszczeniach legitymujących się podwyższoną wilgotnością, która to następnie prowadzić może do rozwijania się pleśni i grzybów, negatywnie odbijając się na samopoczuciu oraz ogólnym stanie zdrowia użytkowników, domowników lub pracowników. Aby tego uniknąć, warto pokryć powierzchnię ścian kilkoma warstwami wielozadaniowej farby, która zwiększy współczynnik paroprzepuszczalności, a więc usprawni proces odprowadzania wilgoci na zewnątrz budynku. Warto w tym miejscu nadmienić, iż farby standardowe nie posiadają takich właściwości, przez co nawet najpiękniej pomalowany dom w dalszym ciągu będzie nadmiernie zawilgocony. Co prawda produkt taki jest nieco droższy od swoich podstawowych odpowiedników, jeżeli jednak przede wszystkim zależy nam na komforcie użytkowania przestrzeni mieszkalnej lub biurowej, a dodatkowo przykładamy dużą wagę do własnego zdrowia, powinniśmy zdecydować się na zakup produktu dostosowanego do naszych wymogów oraz specyfiki budowli.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym niedawno na rynek są produkty wielozadaniowe o właściwościach farb ceramicznych. Oznacza to, że emitują one minimalne ilości lotnych związków organicznych, które bardzo negatywnie odbijają się na kondycji układu oddechowego oraz krwionośnego osoby przebywającej w pomieszczeniu. Poza właściwościami użytkowymi, farba taka charakteryzuje się niezwykłą wręcz łatwością aplikacji, niemalże błyskawicznym wysychaniem, a także ponadprzeciętną wytrzymałością, co oznacza, że nawet po upływie kilkunastu lat od zakończenia prac wykończeniowych lub dekoracyjnych nie powinna się ona łuszczyć czy odpadać. Produkt taki polecany jest przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych, w których osoby przebywają przez większą część dnia, bowiem to właśnie one najbardziej odczują korzyści wynikające z zastosowania wyrobu o właściwościach farby ceramicznej.

Farby wielozadaniowe uznawane są przez ekspertów za produkty jutra, które nie będą wyłącznie wykorzystywane do pokrywania powierzchni ścian i sufitów celem poprawy ich walorów wizualnych, ale także spełniać będą wysoce specyficzne, niezbędne z punktu widzenia specyfiki danego obiektu mieszkalnego, przemysłowego lub użytkowego zadania. Całkowicie popieramy wszelkie przedsięwzięcia mające na celu opracowywanie kolejnych produktów tego typu, a także zapewniamy, że będziemy naszych czytelników niezwłocznie informować o ich wprowadzeniu na rodzimy rynek!