Inteligentny dom – smart home – cechy charakterystyczne

Inteligentny dom – smart home – cechy charakterystyczne

16 czerwca, 2020 Wyłączono przez admin

W prasie branżowej oraz na stronach internetowych związanych choćby luźno z budową czy renowacją przestrzeni mieszkalnej niejednokrotnie natknąć się można na temat domu inteligentnego, która to koncepcja na przestrzeni ostatnich lat zyskała ogromnie na popularności. Dlaczego tak się dzieje i co odróżnia tak zwany „smart home” od jego tradycyjnego odpowiednika?

Przede wszystkim nadmienić należy, że w przypadku domu inteligentnego mamy do czynienia ze swoistym centrum zarządzania, które to nadzoruje poszczególne komponenty przestrzeni mieszkalnej zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. W praktyce oznacza to, że właściciel ustalić może godzinę, o której wszystkie światła oraz urządzenia elektryczne zostaną wyłączone, określić jaka temperatura panować ma w poszczególnych pomieszczeniach, jak również aktywować lub wyłączyć moduły zabezpieczające przed niepożądanym wtargnięciem włamywacza albo złodzieja na teren posesji.

Część osób żywo zainteresowanych tematem zdaje się jednak zapominać, że dom inteligentny to nie tylko zespół połączonych ze sobą urządzeń i czujników. To także koncepcja projektowania budowli, w przypadku której maksymalizowana jest jej użyteczność a minimalizowane koszty, które jej eksploatacja za sobą niesie. Najczęściej architekci rozwiązań spod znaku smart home stawiają na efektywne ocieplenie każdej ze ścian zewnętrznych budynku, a także wyposażenie go w najwyższej jakości drzwi i okna, które to idealnie wpasowywane są w futryny, ograniczając niemalże do zera ryzyko, że obiekt nadmiernie nagrzewać się będzie w sezonie letnim lub wychładzać zimą. Co więcej, odpowiedni współczynnik izolacji termicznej to dla posiadacza własnych czterech ścian szansa na zaoszczędzenie niemałej sumy pieniędzy, która to w przeciwnym wypadku przeznaczona musiałaby zostać na zakup opału lub też pokrycie kosztów ogrzewania.

Odpowiednio zaprojektowany dom inteligentny umożliwia także utrzymanie na zadowalającym poziomie izolacji akustycznej. Oznacza to, że w poszczególnych pomieszczeniach takiej przestrzeni mieszkalnej będziemy mogli do woli pracować, uczyć się lub wypoczywać bez obawy, że do jej wnętrza przedostaną się hałasy z zewnątrz, czy to związane z prowadzonymi obecnie robotami drogowymi, nieszanującymi ciszy nocnej sąsiadami, czy też hałasem generowanym przez poruszające się pobliską szosą pojazdy. Znacznie zwiększa to komfort mieszkańców, a dodatkowo nie wymaga jakichkolwiek nakładów finansowych – wystarczy bowiem, że o nadmieniony element domu inteligentnego zadbamy na etapie jego projektowania i budowy.

Czy dom inteligentny jest wart zachodu? Naszym zdaniem jak najbardziej tak! Jeżeli dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy, powinniśmy rozważyć zaimplementowanie we własnych czterech ścianach choć części rozwiązań, które jeszcze do niedawna uważane były za nowinki inspirowane filmami science-fiction, teraz natomiast na stałe zagościły zarówno w domach, biurach, jak i budowlach użyteczności publicznej na całym świecie. W obecnych czasach również i my możemy stać się dumnymi posiadaczami takiej perełki architektonicznej!