Ochrona danych osobowych, czyli niebezpieczeństwa czyhające w sieci.

Ochrona danych osobowych, czyli niebezpieczeństwa czyhające w sieci.

8 października, 2020 Wyłączono przez admin

Często w rozlicznych artykułach prasowych i mediach społecznościowych poruszany jest temat ochrony danych osobowych. Termin ten odnosi się do zabezpieczania poufnych informacji dotyczących każdego z nas przed ich wykradzeniem lub też bezprawnym wykorzystaniem.

O tym jak mamy chronić tajne i wrażliwe dane nasze i naszych najbliższych radzą nam eksperci, mówią by nie ujawniać ich niezaufanym podmiotom lub chcącym je pozyskać za pomocą oprogramowania szyfrującego, często jednak zapominają zwrócić nam uwagę na zagrożenia jakie niesie za sobą korzystanie z sieci globalnej jaką jest Internet. W niniejszym artykule będziemy chcieli przybliżyć naszym temat dotyczący ochrony danych osobowych.


Najczęściej wykradanie danych osobowych osób serfujących po Internecie odbywa się poprzez nakłanianie ich do wypełniania formularzy zgłoszeniowych lub ankiet lub namawianie do udziału w różnych konkursach. Bowiem zaakceptowanie regulaminu danego portalu wiąże się najczęściej z wyrażeniem zgody na przetwarzanie naszych prywatnych danych osobowych.

Bardzo często pozyskane dane kompilowane w duże bazy klientów są potem bez naszej wiedzy sprzedawane stronom trzecim, a my zasypywani zostajemy telefonami i e-mailami z niepotrzebnymi dla nas ofertami dostosowanymi do preferencji ustalonych na podstawie odwiedzanych przez nas stron internetowych czy wykonywanych w Sieci działań.

Pamiętać należy, że dane te mogą także zostać wykorzystane do o wiele bardziej niebezpiecznych celów – dysponując nimi możliwe jest bowiem założenie fikcyjnego konta na portalu społecznościowym, zaciągnięcie kredytu, czy też zakup towarów, za które właściciel danych chcąc nie chcąc będzie musiał zapłacić.

Chcący pozyskać nasze dane osobowe oszuści i hakerzy nie ograniczają się jednak tylko do tak prostych sposobów. Przesyłają oni także niepożądane wiadomości typu spam zawierające oprogramowanie phishingowe. Dla zmylenia nas program ten może zostać ukryty pod ikoną, która dla niepoznaki została zmieniona i przypomina plik tek testowy lub obraz. Kliknięcie jej powoduje zainstalowanie na komputerze użytkownika skryptu, który nie tylko uzyskuje wiedzę o podstawowych naszych danych ale też rejestruje kombinację naciskanych klawiszy na klawiaturze oraz wysyła informacje bezpośrednio oszustowi na jego konto pocztowe.

Dzięki temu może on uzyskać dostęp do naszego konta bankowego, profili społecznościowych i innych kont na portalach przez nas odwiedzanych, które może zablokować i wykradać nasze pieniądze, a nawet szantażować nas wyjawieniem naszych poufnych danych jeśli nie zapłacimy.


Przy każdorazowym wprowadzaniu informacji o sobie w Internecie, dokonywaniu zakupów oraz pobieraniu załączników z niezaufanych źródeł zachować musimy szczególną ostrożność, pamiętając, że w Sieci jest wiele osób i firm tylko czekających, aż nasza ostrożność zostanie uśpiona, a my podzielimy się osobistymi danymi z kimś, kto nigdy nie powinien mieć do nich wglądu.